Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 04, kwiecień 2013

Temat numeru:
Okres Wielkanocy
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Wielka Niedziela
Tak zwykle określamy niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – tę jedną, wyjątkową, w którą z nową mocą i radością po wielkopostnej przerwie rozbrzmiewa uroczyste Alleluja; „niedzielę niedziel”, (...).
Czytaj więcej »
ks. Jan Sochoń
Wielka Noc: czyn Boga

Czuwanie wielkopostne kończy się w tę Paschalną Noc. Światło rozjaśnia wszelkie ciemności. Chrystus zmartwychwstał, ale nie dla siebie samego, lecz dla świata. Zyskujemy pełną nadzieję, że i my powstaniemy z martwych. (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Okres Wielkanocy – jedna Wielka Niedziela

Okres wielkanocny, jak łatwo zauważyć, obok okresu zwykłego – w ciągu roku jest najdłuższy w roku liturgicznym. Od razu należy dodać, że jest to tak zwany „czas mocny”, który (...).
Czytaj więcej »

Adam Matyszewski
Invitatorium – pierwsze westchnienie modlącego się Kościoła ku Bogu

Słowo invitatorium pochodzi od łacińskiego invitatio – zaproszenie, wezwanie. Bóg wzywa swoich wiernych do modlitwy u progu każdego nowego dnia, modlitwy znanej z liturgii (...).
Czytaj więcej »

ks. Tomasz Bać
Początki oficjum rzymskiego: modlitwa liturgiczna w Regule św. Benedykta

Wieki V i VI w historii Kościoła na Zachodzie to czas formowania się zrębów officium divinum, czyli codziennej i liturgicznej modlitwy Kościoła w coraz (...).
Czytaj więcej »

ks. Mateusz Matuszewski
CEREMONIAŁ LITURGICZNEJ POSŁUGI BISKUPÓW. Nowa księga liturgiczna w języku polskim

Chociaż od proklamacji soborowej konstytucji Sacrosanctum Concilium w grudniu br. minie 50 lat, realizacja jej postanowień wciąż trwa. Zatem trwa również (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Dogmat najbliższy sercu, czyli o Tajemnicy Wcielenia

Kiedy mówimy o dogmatach w stereotypowy sposób, najczęściej przychodzi nam na myśl, że muszą to być surowe, a nawet dość skostniałe prawdy. Jednak takie myślenie jest (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
I w cieniu Araratu zakwitły krzyże

„Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” – napisał św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian (15,13). Jeśli Chrystus rzeczywiście (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Borowiec
Sekwencja jako przykład twórczości postgregoriańskiej

W poprzednim rozważaniu odnieśliśmy się do obrazu drzewa, któremu mocne zakorzenienie pozwala na wydawanie dobrych owoców. Dla muzyki liturgicznej tym zakorzenieniem jest z pewnością (...).
Czytaj więcej »

ks. Robert Biel SChr
3 x 1 = 1

Drogi Ministrancie i Lektorze!
Wiara chrześcijańska domaga się od swoich wyznawców szczególnego poznawania rzeczywistości duchowych i transcendentnych. Kwestie dotyczące Boga w Trójcy Świętej Jedynego to najtrudniejsza (...).
Czytaj więcej »

ks. Mariusz Sokołowski SChr
JEZUS x 2

Witam! Pragnę się dowiedzieć, czy można w ciągu jednego dnia przyjąć dwa razy Komunię Świętą, będąc na dwóch Mszach? Wiem, że jeżeli chodzi o Pasterkę i Boże Narodzenie po Pasterce, to można. Ale czy normalnie, np. będąc w (...).
Czytaj więcej »

dk. Krzysztof Porosło
Tajemnica miłości, woni, ofiary i śmierci

W liturgii świątynnej Starego Testamentu najwyższy kapłan rano i wieczorem składał Bogu ofiarę kadzenia, spalając święte kadzidła na złotym ołtarzu stojącym przed zasłoną u wejścia do Świętego (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
MŁODOŚĆ – CZAS DANY I ZADANY. Katecheza dla młodzieży z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Młodość nie jest rozdziałem wyrwanym z życia ani przedmową do książki bez powiązania z całością. (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Polacy w Estonii. Śladami pierwszych Polaków

Pierwsi Polacy na ziemiach estońskich pojawili się w XVI wieku. W roku 1561 duża część Inflant została przyłączona do Królestwa Polskiego i Księstwa Litewskiego. Jednak długotrwałe wojny (...).
Czytaj więcej »