Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Liliana Florek
Maryja - Pełna łaski Bożej. Katecheza o Niepokalanym Poczęciu NMP

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 12, grudzień 2009

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkie święta maryjne, jakie mamy w kalendarzu liturgicznym, a jest ich sporo, podkreślają, że Pan Bóg, chcąc zbawić człowieka, wybrał do tego najbardziej ludzką drogę – drogę przez drugiego człowieka, przez Maryję. Potwierdza to także nasza wiara w Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny, czyli wiara w to, że Matka Jezusa od chwili swego poczęcia została zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Za uzasadnienie biblijne tego dogmatu służą słowa archanioła Gabriela: „pełna łaski” skierowane do Maryi podczas zwiastowania. Według teologów katolickich pokazują one, że w Jej duszy nie ma miejsca na grzech, skoro jest wypełniona łaską Boga.

Zatem Niepokalane Poczęcie nie jest dla nas świętem bogini, co niekiedy wyrzucają nam niektórzy bracia chrześcijanie i wyznawcy innych religii, lecz jest raczej oddaniem czci Tej, która przez Boga została wybrana i od początku istnienia przygotowana do roli „godnego mieszkania” dla Tego, który istniejąc od wieków, miał się narodzić w czasie. Właśnie ten aspekt Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powinno się szczególnie podkreślać w rozmowach z naszymi dziećmi.

Scenariusz katechezy w drukowanej wersji miesięcznika.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru