Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Liliana Florek
Różaniec – skarb, który trzeba odkryć. Katecheza o modlitwie różańcowej dla młodzieży z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 10, październik 2010

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Październik – to czas, kiedy częściej niż zwykle bierzemy do ręki różańce i za przyczyną Maryi zanosimy naszą modlitwę do Boga. Jednak nietrudno zauważyć, że modlitwa różańcowa nie jest zbytnio popularna wśród naszego młodego pokolenia. Żyjemy w czasach, w których wszystko przelicza się na pieniądze, mówimy nawet, że czas – to pieniądz, dlatego trudno się dziwić wątpliwościom zagonionej młodzieży co do sensu „klepania” Zdrowasiek. Co więc robić, aby przekonać ją, że czas poświęcony na modlitwę, to nie jest czas stracony? Wydaje się, że szczególnie ważny jest tu osobisty przykład i autentyczne świadectwo dotyczące miejsca modlitwy różańcowej w naszym życiu. Warto też podpowiedzieć młodemu człowiekowi, że Różaniec jest taką formą modlitwy, która może towarzyszyć nam wszędzie, a zwłaszcza w „martwych” momentach dnia, tzn. w drodze do szkoły, pracy, w autobusie, w kolejce do urzędu. Dzięki Różańcowi ten czas nie będzie zmarnowany. Młody człowiek powinien także wiedzieć, że jeśli brakuje mu pomysłu na to, jak się modlić, lub gdy nie potrafi się już modlić wcale, to właśnie Różaniec przychodzi mu z pomocą. Prosta jego formuła czyni modlitwę dostępną dla każdego. I choć jej początki mogą być pozbawione radości i pokoju, które płyną z właściwie przeżywanej modlitwy, to jednak naszym zadaniem jest uświadomić i przekonać młodego człowieka, że pierwszym i najważniejszym celem Różańca, podobnie jak każdej innej modlitwy, jest zwrócenie się do Pana Boga. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby młodzież na nowo odkryła modlitwę różańcową i – za Sługą Bożym Janem Pawłem II – ufać, że „jeśli Różaniec zostanie dobrze przedstawiony, to sami młodzi będą w stanie raz jeszcze zaskoczyć dorosłych, przyjmując tę modlitwę i odmawiając ją z entuzjazmem typowym dla ich wieku” (RVM 42).

W wersji drukowanej miesięcznika Czytelnicy znajdą konspekt katechezy z materiałami dodatkowymi o modlitwie różańcowej dla młodzieży z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych \"Różaniec – skarb, który trzeba odkryć\".

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru