Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jan Hadalski SChr
Od Redaktora. Kościół naszym domem

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 12, grudzień 2011

Pytanie o Kościół, o swoje w nim miejsce jest jednym z zasadniczych dla każdego ochrzczonego. Odpowiedź, chociaż obiektywnie prosta, nie jest łatwa dla wielu w dzisiejszym świecie. Trudne do zaakceptowania są przede wszystkim codzienne konsekwencje przynależności do Kościoła, a wypływające z Ewangelii. Widzimy, ostatnio także w Polsce, jak radykalizują się nastroje antykościelne i antyklerykalne. Można i trzeba pytać, skąd w społeczeństwie, które w olbrzymiej części uważa się za katolickie, tyle agresji, bluźnierstwa, szyderstwa z Boga, z wiary, z symboli religijnych, z duchownych? Zapewne po części są one wynikiem niepełnego rozumienia Kościoła zarówno przez wielu świeckich, jak i – odważę się napisać – duchownych.

Dlatego dobrze się stało, że w nowy rok kościelny wkraczamy z programem, któremu przyświeca hasło „Kościół naszym domem”. Nie chodzi o próbę przekonania na siłę kogokolwiek do Kościoła jako instytucji i jako wspólnoty wiary, ale raczej o ukazanie Kościoła jako przestrzeni, w której człowiek czuje się u siebie – bezpieczny, kochany i kochający, ale i odpowiedzialny, zatroskany o wspólne dobro… Bo taki jest przecież dobrze rozumiany dom.

Stajemy – przede wszystkim my, duchowni, niejednokrotnie zawłaszczający Kościół dla siebie – przed trudnym zadaniem obalenia coraz bardziej popularnego, a tak bardzo zakłamanego sloganu „Chrystus – tak, Kościół – nie” i zastąpienia go hasłem „Jestem katolikiem – kocham mój Kościół”. Obyśmy mądrze wykorzystali ten czas, aby razem z naszymi wiernymi poczuć się w Kościele jak w domu w najlepszym rozumieniu tego słowa.

Na naszych łamach tegoroczny program duszpasterski prezentuje sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, ks. Szymon Stułkowski, zaś program homiletyczny – jego autor, ks. Andrzej Ziółkowski CM. Będzie on także przez cały rok praktycznie podpowiadał księżom jego realizację, publikując w naszym dodatku homiletycznym propozycję homilii na każdą niedzielę i uroczystość. Najważniejsze tematy związane z rozumieniem Kościoła będziemy podejmować także w całorocznym nowym cyklu artykułów-katechez autorstwa ks. Waldemara Matusiaka SChr.

Przy okazji dodam, że od bieżącego numeru dodatek homiletyczny do naszego miesięcznika będzie się ukazywał w nieco zwiększonym formacie, dostosowanym do nowego opracowania graficznego „Modlitw Powszechnych” wydawanych przez „Hlondianum”. Dzięki temu mogliśmy powiększyć czcionkę i przejrzystość całego zestawu homilii, co na pewno ułatwi ich wykorzystanie.

Niech tegoroczny Adwent pomoże nam przyjąć Kościół jako nasz dom, w którym żyje i do którego nieustannie przychodzi Gospodarz – Chrystus, aby nas kochać i być kochanym w swoim domu.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru