Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jan Hadalski
Deo Gratias

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2012

Powyższe słowa wypowiadam dziś w podwójnym znaczeniu. Po pierwsze, oddaję do rąk Czytelników numer poświęcony obrzędom rozesłania. „Idźcie w pokoju Chrystusa – Bogu niech będą dzięki” – jak wszyscy wiemy, tak kończy się Msza. Pytamy i próbujemy odpowiedzieć, na ile jest to koniec, a na ile nowy początek... Po drugie, bieżącym numerem kończymy explicatio Missae. Kiedy trzy lata temu w styczniowym numerze 2009 roku pisałem, że «tegoroczna „Msza Święta” będzie traktować o Mszy», nie spodziewałem się, że przybliżanie rozumienia obrzędów mszalnych zajmie nam tyle czasu i miejsca. Dziś chcę wypowiedzieć tytułowe Deo gratias najpierw wobec Pana Boga, który prowadził naszą Redakcję światłem Ducha Świętego w doborze tematów i inspirował Autorów w ich prezentacji. Podziękowanie należy się także Autorom, którzy na naszych łamach dzielili się nie tylko swoją wiedzą teologiczno-liturgiczną, ale także przeżywaną w celebracji Eucharystii wiarą.

„Rozumieć, aby lepiej uczestniczyć” – to było hasło, które nam przyświecało, a jednocześnie zadanie, które chcieliśmy jak najlepiej wykonać. Staraliśmy się w sposób prosty, możliwie szeroko, ale zawsze zgodnie z katolickim rozumieniem pisać na temat poszczególnych obrzędów, modlitw, symboli, teologii Mszy Świętej, aby prowadzić do coraz bardziej świadomego, czynnego i owocnego uczestnictwa w Eucharystii, a tym samym do pogłębienia wiary. Czy się udało? Z pozycji redaktora trudno to ocenić, może więc Wy, Drodzy Czytelnicy, zachcecie podzielić się z Redakcją swoimi refleksjami i uwagami na temat całego cyklu czy poszczególnych opracowań. Będę bardzo wdzięczny za każdy list.

Chociaż w bieżącym numerze mówimy „Ite, Missa est”, to jednak nie kończymy jeszcze naszego cyklu. Podobnie jak na jego początku zamieściliśmy kilka ogólnych tematów wprowadzających w omawiane treści, tak i na zakończenie pojawią się artykuły związane z samą celebracją Mszy i jej przewodniczeniem, czyli tzw. ars celebrandi i praesidendi, omówimy koncelebrę Eucharystii oraz problematyczną w wielu środowiskach kwestię Mszy z udziałem dzieci.

Sprawowanie Mszy Świętej i trwała obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie prowadzi konsekwentnie do kultu Eucharystii poza Mszą. Dlatego w dalszej kolejności w naszym miesięczniku podejmiemy takie tematy, jak: przechowywanie Eucharystii, Komunia Święta poza Mszą, adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa i procesje eucharystyczne, kongresy eucharystyczne. Mam nadzieję, że nasze redakcyjne plany spotkają się z zainteresowaniem.

Zapraszam do lektury tego i następnych numerów „Mszy Świętej”.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru