Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Mariusz Sokołowski SChr
Forum ministranta: Cukierki, paluszki i guma a Eucharystia

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 10, październik 2012

GRZESIEK: Jak to właśnie jest – czy jest jakiś określony czas, kiedy nie można spożywać posiłków przed pójściem na Mszę Świętą i przystąpieniem do Komunii? Jedni mówią, że godzinę przed nie powinno się nic jeść. Czy tak rzeczywiście jest? Czy też mogę najeść się do syta przed Mszą i przystąpić do Komunii?

Szczęść Boże!
Grzegorzu, widzę, że powiedzenie: „Kto pyta, nie błądzi” jest Ci bardzo bliskie – i dobrze! Cieszę się, że nurtują Cię pytania o być może drobne, ale jakże ważne sprawy. Dziś pytasz o post eucharystyczny.
Tę sprawę normuje prawo kościelne, w którym jasno jest napisane:
„Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa” (KPK kan. 919 §1).
I dalej w Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy:
„Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej” (KPK kan. 919 §3).
Tak więc post eucharystyczny jest powstrzymaniem się od spożywania jakiegokolwiek posiłku co najmniej przez godzinę przed przyjęciem Jezusa do serca. Zauważ, że mowa jest o godzinie do przyjęcia Pana Jezusa, a nie do rozpoczęcia Mszy Świętej. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru