Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
Jubileusz 10-lecia diecezji odesko-symferopolskiej

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 09, wrzesień 2012

Pierwszym ordynariuszem nowej diecezji, utworzonej w 2002 roku, został Polak, ks. bp Bronisław Bernacki, urodzony w roku 1944 w Murafie, w regionie winnickim. Wczesniej ukończył seminarium duchowne w Rydze, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie w roku 1972.

Jego konsekracja na biskupa miała miejsce w lipcu 2002 roku w Kamieńcu Podolskim, a ingres do katedry w Odessie kilka dni później. Ks. B. Bernacki sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Mariana Jaworskiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego, a za swoje motto biskupiej posługi obrał słowa: Przez Maryję do Jezusa.

Warto tu przypomnieć, że na Ukrainę w ostatnich 20 latach przybyło wielu księży diecezjalnych, zakonników oraz sióstr zakonnych z Polski i innych krajów zachodnich. Skorzystali oni z możliwości podjęcia posługi duszpasterskiej na terenie nowo powstałego państwa i nowej diecezji. Szybkie postępy w pracy duszpasterskiej na terenie południowej Ukrainy w dużej mierze są zasługą ks. prałata T. Hoppe SDB. Dziś z perspektywy czasu bez wahania można powiedzieć, że był to prawdziwy mąż opatrznościowy, dzięki któremu Kościół przetrwał i mógł w niedługim czasie odrodzić się oraz stworzyć podwaliny pod przyszłą jednostkę administracyjną Kościoła rzymskokatolickiego – diecezję odesko-symferopolską. Uważa się, że gdyby nie prowadzone w Odessie w czasach ZSRR duszpasterstwo, nie byłoby szans na odbudowę tamtejszego Kościoła w randze odrębnej diecezji. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru