Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
O Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 09, wrzesień 2015

Z ks. Leszkiem Kryżą TChr, dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Leszek Wątróbski.

O pomocy Kościołowi na Wschodzie rozmawiamy w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski, w biurze Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie…
Powołanego do życia 25 lat temu, jest to więc dla nas rok jubileuszowy.

Jak doszło do powstania Waszego Zespołu?
Nasz Zespół został powołany z inicjatywy ks. kard. Józefa Glempa. To była odpowiedz, czy jak kto woli – akt solidarności Kościoła w Polsce z Kościołem, który zaczął się powoli odradzać na Wschodzie w okresie tak zwanej pierestrojki.
Pojawiły się tam wówczas możliwości odzyskania kościołów i budowania wspólnot parafialnych. I wtedy z Polski wyruszyła cała armia kapłanów, braci i sióstr zakonnych, aby od Bugu aż po Władywostok wspierać i budować tam Kościół.
Niektórych z nich, i to z różnych powodów, tamtejsze władze uznały potem za persona non grata i nie wyraziły zgody na dalszą posługę. Obecnie z podobnymi decyzjami spotykamy się na szczęście coraz rzadziej, choć ciągle jeszcze się zdarzają. Od ćwierć wieku więc nieprzerwanie pomagamy wszystkim kapłanom, siostrom i braciom zakonnym, a także misjonarzom świeckim, pracującym za naszą wschodnią granicą. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru