Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Martyrologium rzymskie

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 10, październik 2015

Martyrologium rzymskie (Martyrologium Romanum) jest księgą liturgiczną zawierającą spis wszystkich świętych i błogosławionych Kościoła. Nazwa księgi pochodzi od greckiego słowa martyr, czyli świadek, które zostało zapożyczone przez język łaciński. Tym terminem w chrześcijaństwie zaczęto określać tych, którzy oddawali swoje życie za wiarę – męczenników. Od samego początku otaczano ich szczególną czcią, a imiona spisywano w specjalnych księgach nazywanych martyrologiami. Po okresie prześladowań obok kultu męczenników pojawił się kult wyznawców (confessores), tych, którzy swoim życiem zasłużyli na miano świętych, ale nie zginęli śmiercią męczeńską (było to tak zwane białe męczeństwo). Martyrologia były wówczas uzupełniane także o imiona świętych wyznawców.
Najstarsza tego typu księga to pochodzące z początków V wieku Martyrologium Syryjskie. W Italii przetłumaczono je w połowie V wieku na język łaciński jako Martyrologium Hieronima (Martyrologium Hieronimianum).
Do czasów Soboru Trydenckiego w Kościele istniało wiele martyrologiów, które wykorzystywano w Kościołach lokalnych. Pierwszy oficjalny wykaz świętych dla całego Kościoła został wydany jako Martyrologium Romanum w 1584 roku. Księga ta była systematycznie uzupełniana o imiona kolejnych świętych. Do Soboru Watykańskiego II ukazało się 130 jej wydań. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru