Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
Polonia w Australii

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07, lipiec 2016

Struktura i charakter Polonii w Australii

Początki polskiej imigracji do Australii sięgają XIX wieku. Pierwsza grupa osadników, pochodząca z Wielkopolski, osiedliła się tam w roku 1856 w Polish Hill River, niedaleko miejscowości Sevenhill położonej w Clare Valley w Australii Południowej. Społeczność polska w tym miejscu uległa dezintegracji w latach dwudziestych XX wieku, jednak pół wieku później nowi imigranci odbudowali kościół, który niegdyś służył członkom polskiej diaspory i od 1988 roku mieści się w nim muzeum polskiej imigracji (Polish Hill River Church Museum), stanowiące ważny punkt na polonijnej mapie Australii.

Do końca II wojny światowej imigracja polska w Australii nie była zbyt liczna – w 1947 roku mieszkało tam około 6,5 tys. osób urodzonych w Polsce. Znaczący statystycznie napływ Polaków nastąpił dopiero po II wojnie światowej, kiedy do Australii przyjechało kilkadziesiąt tysięcy weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, osób uratowanych z obozów jenieckich i koncentracyjnych oraz innych uchodźców wojennych.

Drugą wielką falę polskiej imigracji stanowiły osoby, które dotarły do Australii w okresie stanu wojennego oraz w kolejnych latach. Według danych australijskich, najważniejsze okresy polskiej imigracji to lata: 1947‑1954 (ponad 50 tys. osób), 1957-1966 (prawie 15 tys. osób) i 1980-1991 (ponad 25 tys. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru