Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
O pracy duszpasterskiej w Mediolanie

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 10, październik 2016

z ks. Grzegorzem Ryngwelskim TChr rozmawia Leszek Wątróbski

 

Od kiedy i w jakich miejscowościach chrystusowcy pracują we Włoszech?

Obecnie we Włoszech chrystusowcy pracują w Rzymie, w Torvaianica koło Rzymu, w Mediolanie i w Bolonii. Wcześniej przez wiele lat byli obecni również w Neapolu. Ja pracuję we Włoszech od roku 1998. Wcześniej przez ponad 11 lat pracowałem w kościele polskim pod wezwaniem św. Stanisława biskupa i męczennika w Rzymie. W sumie w sierpniu tego roku minęło 18 lat mojej pracy w Italii.

 

Aktualne już prawie 7 lat pracuje Ksiądz w Mediolanie…

Od diecezji mediolańskiej wypożyczamy tu kościół Santa Maria alla Porta, w którym sprawujemy duszpasterstwo dla Polaków mieszkających w Mediolanie i okolicach. Mszę Świętą w języku polskim celebruję dwa razy w tygodniu: w czwartki (godz. 17.00) i w niedziele (godz. 11.00).

We Mszy Świętej niedzielnej uczestniczy około 200 osób. Ale praktycznie mamy kontakt z grupą około 500 Polaków, ponieważ co niedzielę na nabożeństwie pojawia się ktoś zupełnie inny. W całej Lombardii według statystyk żyje około 2000 Polaków. Region liczy prawie 10 milionów mieszkańców.

Nasi rodacy często uczestniczą w życiu polskiej wspólnoty, jak również w życiu swojej włoskiej parafii. W ciągu ostatnich 7 lat nasza wspólnota zmieniła się diametralnie. Wcześniej większość stanowiły kobiety opiekujące się ludźmi chorymi bądź zajmujące się sprzątaniem włoskich domów. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru