Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Trzyletnia szkoła Chrystusa

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2017

Króluj nam, Chryste!

Wzorem, jaki dał nam Pan Jezus w ramach trzyletniej szkoły dla swoich uczniow, jest również szkoła wzrastania i dojrzewania do pełnienia posługi liturgicznej, która będzie uwzględniała trzy etapy rozwoju, każdorazowo na poziomie dziecięcym, gimnazjalnym, młodzieżowym i dorosłych. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o wspomnianych już posługach, jakie mogą przyjąć świeccy, czyli lektoratu i akolitatu. Ta „szkoła“, jak w przypadku Apostołów, również trwa trzy lata.

Trzeba pamiętać, że przygotowanie do dojrzałego posługiwania, to nie tylko trwająca permanentnie formacja (choć każdy z nas rozwija się przecież przez całe życie), ale po każdym etapie ma miejsce wprowadzenie w kolejne funkcje. Nie można tego traktować jak zdobywania kolejnych oznak, ale należy zwrócić uwagę, że każda z tych funkcji ma określone znaczenie w przestrzeni liturgicznej, ba – nawet całego Kościola. Nie bez znaczenia formacja, a w jej poszczególnych etapach również dopuszczanie do poszczególnych funkcji ma znaczenie również dla osób, które je wykonują.

W poprzednim roku formacyjnym większą uwagę kierowaliśmy na odkrywanie i doskonalenie siebie, czyli własnego człowieczeństwa. W tym roku pragniemy pokazać, jak Chrystus otwiera przed tobą perspektywę rozwoju poprzez służbę przy ołtarzu. A ten rozwój z kolei ma prowadzić do tego, by się z Nim jednoczyć. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru