Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Program formacyjny kandydatów (cz. 2)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, marzec 2017

Króluj nam, Chryste!

Kontynuujemy tematykę podjętą w poprzednim miesiącu. W kolejnych spotkaniach posługujący w czasie liturgii zapoznawani są między innymi z odpowiedziami na wezwania kapłana. Nie chodzi tylko o samą znajomość tekstów, ale przede wszystkim o czynienie tego w sposób świadomy.

 Kolejną myślą, dotyczącą praktycznych umiejętności, jest rozumienie darów (chleba i wina) oraz właściwy sposób ich przynoszenia na ołtarz. Z kolei dla członków scholi to przygotowanie odpowiednich śpiewów na ofiarowanie. Przygotowanie darów czy czynności po Komunii Świętej wiążą się z obmyciami. Mamy z nimi do czynienia dwukrotnie.

Należy pamiętać, że choć Msza Święta jest najważniejszą celebracją, to oczywiście posługa nie kończy się jedynie na tym wydarzeniu. Bogactwo form pobożnościowych, chociażby w formie nabożeństw, nie tylko pozwala je poznać, ale i uwrażliwić na to, że służba liturgiczna i tam ma swoje zadania.

Po tych spotkaniach, które uwzględniają również części: sprawdzającą, integracyjną, kandydaci otrzymują znaczek: Sługa/Służebnica ołtarza.

Dotychczas skupialiśmy się na czynnościach, jakie wykonuje się przed, w trakcie, po Mszy Świętej i na ich rozumieniu. Następnym krokiem na tym etapie formacji jest moment, w którym próbuje się przybliżyć miejsce służby, a mianowicie kościół, jako dom Boży. Stąd ostatnie pięć spotkań poświęca się na poznanie historii kościoła parafialnego, nie tylko w kontekście znajomości dat, ale przede wszystkim ukazaniu świadków, dzięki którym budynek powstał, ale i trwa do dziś. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru