Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Krzysztof Czapla SAC
Dwa orędzia miłosiernego Boga. Fatima i miłosierdzie

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 06, czerwiec 2017

Fatima, jak można się niejednokrotnie przekonać, zwykle kojarzy się z przesłaniem Matki Bożej dotyczącym różańca oraz nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. Często też wskazuje się na wątek związany z tajemnicą fatimską, Janem Pawłem II oraz Rosją. Niejednokrotnie pomija się jednak fakt ukazania się anioła trójce fatimskich pastuszków, czy też nie wnika się w istotę nabożeństwa wynagradzającego w pierwsze soboty miesiąca. Swego rodzaju powierzchowne spojrzenie oraz utarte schematy w spojrzeniu na Fatimę sprawiają, iż nie dostrzega się bardzo ważnych treści dotyczących wezwania do pokuty i umartwienia, a zwłaszcza drogi prowadzącej do źródeł Bożego miłosierdzia, drogi nie jedynej, lecz jednej z dróg, i to bardzo konkretnej.

 

Katecheza Anioła Stróża Portugalii

Najstarsza z trójki wizjonerów, Łucja, tak relacjonuje w swoich wspomnieniach jedno ze spotkań z Aniołem:

„Nagle zobaczyliśmy tego samego Anioła przed nami.

– Co robicie? Módlcie się! Módlcie się dużo! Serce Jezusa i Maryi chcą przez was okazać światu wiele miłosierdzia. Ofiarujcie bezustannie Największemu modlitwy i umartwienia.

– Jak mamy się umartwiać? – zapytałam.

– Z wszystkiego, co tylko możecie, zróbcie ofiarę jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi On jest obrażany i dla uproszenia nawrócenia grzeszników. W ten sposób ściągniecie pokój na waszą ojczyznę. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru