Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Procesje liturgiczne

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 06, czerwiec 2017

Króluj nam, Chryste!

Zanim przejdziemy do omówienia procesji liturgicznych, dokończmy temat z poprzedniego miesiąca. Mianowicie chodzi o poznanie symboliki kadzidła. Tym bardziej jest on ważny i przydatny w niniejszym artykule ze względu na to, że procesję otwierają posługujący z kadzidłem.

Warto wprowadzić uczestników w historię biblijną i znaczenie kadzidła, pamiętając także o odnowionej liturgii po Soborze Watykańskim II. W tym etapie uczestnicy poznają symbolikę okadzania osób. Uczą się zatem właściwego podawania kadzidła i łódki w czasie liturgii, jak też jego używania w odpowiednich momentach Mszy Świętej: zasypania, okadzenia ołtarza, krzyża, ewangeliarza, darów, kapłana, wiernych czy w czasie podniesienia. Zdobywają umiejętność używania kadzidła w czasie nabożeństw i wystawienia Najświętszego Sakramentu, jutrzni i nieszporów, pogrzebu, w czasie procesji, np. Bożego Ciała.

Ponieważ kadzidło symbolizuje ofiarność i modlitwę, ministrantom zwraca się uwagę na doskonalenie życia modlitwy, a także na szczególne poświęcanie siebie, czasu na rzecz służby i obowiązków w domu. Z technicznej strony warto uwrażliwić funkcyjnych, aby pamiętali o podtrzymywaniu ognia w czasie liturgii, odpowiednio wcześnie przygotowali kadzidło przed celebracją, by dbali o kadzielnicę, a także jej czyszczenie po spełnionej służbie.

Wróćmy do tematu wiodącego. Kiedy chcemy dotknąć głębiej istoty procesji, powinniśmy uświadomić sobie, że życie człowieka to ciągła pielgrzymka. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru