Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Krzysztof Filipowicz
Teologiczne treści Adwentu

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2017

Adwent należy do tak zwanych okresów mocnych. Spowodowane jest to nie tylko wyraźną specyfiką tego okresu, co raczej bogactwem treści, jakie zawiera liturgia. Z prezentowanych poniżej wątków przypominamy te tradycyjne, bez których nie byłoby Adwentu jako takiego, ale zwracamy również uwagę na te, które są owocem nowszej refleksji teologicznej.

 

Zgodnie z kalendarzem

„Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania” (Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza nr 39).

Kalendarz liturgiczny Kościoła, precyzując rozkład celebrowanego misterium (ONRLK nr 40-42), wyznacza jego dwie części: pierwsza, do 16 grudnia włącznie, koncentruje się na powtórnym przyjściu Pana, zwanym paruzją; druga, od 17 do 24 grudnia, jest bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Od razu trzeba dodać, że podział ten nie jest bezwzględnie przestrzegany. Już bowiem w pierwszej części Adwentu znajdziemy w liturgii takie teksty, które raczej odnoszą nas do tajemnicy wcielenia. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru