Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
Nie zmieniły się nasze cele

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2017

Z Teresą Kryszyń, wiceprezesem Zjednoczenia Społecznego „Polskiej Macierzy Szkolnej” w Grodnie na Białorusi, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Stowarzyszenie „Polska Macierz Szkolna" zostało reaktywowane na terenie Białorusi w roku 1995 podczas zebrania nauczycieli języka polskiego, rodziców i działaczy oświatowych. Za główny i jedyny cel obrano „szerzenie oświaty polskojęzycznej na terenie Białorusi w duchu narodowym, chrześcijańskim i obywatelskim”. Co się zmieniło od tamtej pory?

Nie zmieniły się nasze cele. Nadal jesteśmy wierni naszemu programowi sprzed lat. Zadaniem Zjednoczenia Społecznego „Polska Macierz Szkolna”, która na przestrzeni dziesięcioleci pozostawała właściwie jedyną stabilną polską organizacją na Białorusi, jest nieustanne nauczanie języka polskiego. Organizacja odgrywa również niezwykle ważną rolę edukacyjną w środowisku polskim.

Zmieniła się natomiast sytuacja polityczna w kraju. Przyjęcie nowych ustaw, uchwał, kodeksów, zmiany programów nauczania utrudniają naszą pracę, uszczuplają prawa i możliwości do nauki języka polskiego. W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy wzmożoną działalność kuratoriów oświaty w celu usunięcia nauczania języka polskiego ze szkół państwowych, tak jak to zrobiono z nauczaniem języka polskiego w przedszkolach – przyjęcie nowej podstawy programowej uniemożliwiło nauczanie języka polskiego w kółkach w przedszkolu. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru