Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski„Turgielanka” z Litwy w Szczecinie
„Turgielanka” z Litwy w Szczecinie

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 12, grudzień 2017

W końcu września 2017 roku w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie zorganizowany został koncert Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Turgielanka” z miejscowości Turgiele na Wileńszczyźnie (Litwa). Gościnnie na scenie z rodakami z Kresów wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie oraz dzieci z Zespołu Taneczno-Wokalnego „Pląs” z Kołbaskowa. Dzień później, w niedzielę, w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu koło Szczecina po uroczystej Mszy Świętej artyści z „Turgielanki” zaprezentowali ponownie swój kresowy repertuar.

Organizatorem koncertów była Fundacja Polskich Wartości powstała w sierpniu 2016 roku. Głównym jej celem jest wspieranie i promocja postaw patriotycznych oraz niesienie pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, materialnej i finansowej.

Cele związane z upowszechnianiem postaw patriotycznych Fundacja realizuje poprzez różnego rodzaju działania edukacyjne, informacyjne, kulturalne i sportowe. Członkowie i założyciele Fundacji są inicjatorami wielu przedsięwzięć o charakterze historyczno-patriotycznym, które skupiają wokół siebie wiele osób, szczególnie ludzi młodych.

Drugim obszarem działalności Fundacji są przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnych i ludzi najbardziej potrzebujących. Jedną z takich grup docelowych są osoby zasłużone dla Polski: kombatanci, opozycjoniści oraz Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie, z których wielu pozostaje dzisiaj bez odpowiednich środków i warunków do życia. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru