Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
Polskie dożynki w Solecznikach na Litwie

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 12, grudzień 2017

W dniu 17 września bieżącego roku w Solecznikach, przy granicy z Białorusią (południowo-wschodnia Litwa), odbyły się tradycyjne dożynki, które zgromadziły setki mieszkańców regionu, głównie rolników oraz licznych gości z różnych miast i rejonów Litwy i z zagranicy.

Dożynki to święto ludowe, będące wspaniałą okazją do uhonorowania najlepszych rolników i do wspaniałej zabawy. Solecznickie święto tradycyjnie organizowane jest zawsze z okazji zakończenia żniw oraz innych prac polowych. I przypada zazwyczaj w jedną z niedziel września. Te dożynki mają zarówno charakter ludowy, świecki, jak i religijny.

Solecznickie święto plonów rozpoczęła w tym roku Msza Święta polowa sprawowana przez tamtejszego proboszcza ks. Wacława Wołodkiowicza i ks. Mirosława Anuszkiewicza. Zaraz po nabożeństwie odbył się obrzęd błogosławienia wieńców wykonanych przez rolników ze wszystkich gmin rejonu solecznickiego. Potem przemawiał gospodarz dożynek – mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz.

Warto ty przypomnieć, że Soleczniki położne są 45 km od Wilna (przy szosie Wilno – Lida), nad rzeką Solczą (dopływem Mereczanki). Dziś miasto Soleczniki zamieszkuje 6772 osób (w roku 2011 było ich 6358), z których 72% stanowią Polacy, 13% Litwini, 7% Rosjanie, 4% Białorusini, 1% Ukraińcy, 3% przedstawiciele innych narodowości. 

Historia miasta sięga XIII wieku. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru