Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Bogusław Kozioł SChr
„Pełnimy służbę dla Ojczyzny”

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2018

W bieżącym roku przypada 120. rocznica urodzin Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego SChr (17 lutego 1898). Również rozpoczęty rok będzie stał pod znakiem uroczystości państwowych, związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Obydwie te rocznice prowokują do tego, aby przyjrzeć się pokrótce zagadnieniu patriotyzmu w życiu Ojca Ignacego, który przecież był naocznym świadkiem tych wielkich wydarzeń. Gdy bowiem na nowo rodziła się Polska, on miał 20 lat.

I tak biorąc do ręki biografię Sługi Bożego, możemy napotkać w niej lakoniczne stwierdzenie, że był przez swoich rodziców, Jakuba i Katarzynę, „wychowywany w głębokich tradycjach religijnych i patriotycznych”. Warto zauważyć, że właśnie te dwie wartości – religijność i patriotyzm – bardzo często przenikały się wzajemnie, czy też były wręcz ze sobą ściśle złączone w życiu znanych osób. Nie na darmo zatem sztandarowym mottem działalności wielu Polaków stało się zawołanie: „Bóg – Honor – Ojczyzna!”.

Dzieciństwo Ojca Ignacego przypadło na czas, gdy Polska jeszcze nie istniała na mapach świata, a Kujawy, w obrębie których leżą Szadłowice, rodzinna miejscowość Sługi Bożego, objęte były silną akcją germanizacyjną. Z kolei młodość i lata seminaryjne Ignacego zbiegły się z I wojną światową i z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości przez Polskę. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru