Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Świętego Stanisława biskupa i męczennika, patrona Polski (uroczystość)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 05, maj 2018

Św. Stanisław, biskup i męczennik, to jeden z najbardziej znanych polskich świętych. Przyszedł na świat około 1030 roku w Szczepanowie. Najpierw był kapłanem i kanonikiem katedralnym, a od 1072 roku biskupem diecezji krakowskiej. Jego pasterską posługę określa się mianem gorliwej i bezkompromisowej. Nie do końca znane są przyczyny sporu z królem Bolesławem Śmiałym. Najprawdopodobniej zarzewiem konfliktu była krytyka surowych i brutalnych rządów oraz niemoralnego życia polskiego monarchy. 

Do tragicznych wydarzeń doszło 11 kwietnia 1079 roku w czasie sprawowanej przez biskupa Mszy Świętej w kościele św. Michała na Skałce. Wówczas król uderzeniem w głowę uśmiercił pasterza diecezji, a jego ciało polecił poćwiartować. Zabójstwo biskupa odbiło się szerokim echem wśród społeczeństwa polskiego, a król musiał opuścić ojczystą ziemię. Biskupa pochowano w kościele na Skałce, ale w niedługim czasie Jego doczesne szczątki przeniesiono do katedry na Wawelu. W świetle legendy zamieszczonej w kronice Wincentego Kadłubka ciała Świętego strzegły orły, a rozdzielone członki na nowo się zrosły. 

Uroczystej kanonizacji krakowskiego biskupa dokonał papież Innocenty IV 8 września 1253 roku. Ten fakt został uroczyście ogłoszony w Polsce 8 maja 1254 roku. Niektóre źródła (np. Roczniki Krakowskie) wskazują także na 8 maja jako dzień męczeńskiej śmierci. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru