Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Św. Justyna, męczennika (wspomnienie obowiązkowe)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 06, czerwiec 2018

Od początku istnienia Kościoła tych, którzy oddawali życie za Chrystusa, otaczano szczególną czcią. Pierwszą formą kultu męczenników było zapisywanie ich imion w specjalnych kalendarzach, nazywanych martyrologiami (łac. martyr – męczennik). Każda wspólnota posiadała własny spis męczenników, aby ocalić ich imiona od zapomnienia. 

Niewątpliwie do grona najbardziej znanych męczenników pierwotnego Kościoła należy św. Justyn. W obecnym kalendarzu liturgicznym obchód ku jego czci w randze wspomnienia obowiązkowego przypada 1 czerwca. 

Św. Justyn urodził się około 100 roku w palestyńskim mieście Flavia Neapolis w Samarii (dawne Sychem, obecne Nablus) w rodzinie pogańskiej. W rodzinnym mieście, które było ważnym centrum kultury greckiej i rzymskiej, zdobył wykształcenie w dziedzinie filozofii, poznał także judaizm i chrześcijaństwo. W wieku 33 lat przyjął chrzest i stał się gorliwym wyznawcą Chrystusa. Później przeniósł się do Rzymu. Tam gromadził wokół siebie uczniów, których przyciągała jego szeroka wiedza oraz głęboka wiara. Chętnie dyskutował z filozofami pogańskimi i żydowskimi wskazując, że Chrystus jest prawdziwym Mesjaszem, a w chrześcijaństwie jest pełna prawda.

Do naszych czasów przetrwały jedynie niektóre dzieła św. Justyna. Należą do nich: Dialog z Żydem Tryfonem oraz dwie Apologie. Pierwsza została skierowana do cesarza Antoniusa Piusa. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru