Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
„Na wychodźstwie polskie dusze giną”

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 10, październik 2018

Z ks. dr. Bogusławem Koziołem SChr, wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski i Założyciela Towarzystwa Chrystusowego, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Zacznijmy od życiorysu i sylwetki Założyciela Towarzystwa Chrystusowego, którego jest Ksiądz wicepostulatorem…

Ks. kard. August Hlond urodził się w roku 1881 w Brzęczkowicach koło Mysłowic na Śląsku. Jako dwunastoletniego chłopca rodzice wysłali go wraz ze starszym bratem do szkoły salezjańskiej do Turynu, gdzie obydwaj wstąpili do Towarzystwa Salezjańskiego (w sumie salezjanami z Augustem zostało jeszcze trzech jego braci). Po nowicjacie August wyjechał do Rzymu, gdzie zdobył doktorat z filozofii.

Następnie wrócił do Polski, gdzie pracował jako wychowawca w zakładach salezjańskich w Oświęcimiu i w Przemyślu. Później przez przełożonych został wysłany do Wiednia, gdzie w końcowym etapie tego okresu życia pełnił funkcję inspektora, czyli przełożonego salezjańskiej prowincji niemiecko-austriacko-węgierskiej. Tam zastała go nominacja na administratora mającej powstać diecezji katowickiej, której później był pierwszym biskupem.

Po krótkim pobycie w Katowicach papież ustanowił go arcybiskupem gnieźnieńsko-poznańskim, mianując go również Prymasem Polski i udzielając mu godności kardynalskiej. Tymi dwoma diecezjami kierował do wybuchu II wojny światowej. Po 1 września 1939 roku na prośbę rządu polskiego wyjechał do Rzymu, skąd, niestety, nie mógł już wrócić. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru