Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Św. Cecylii – patronki śpiewu i muzyki kościelnej (wspomnienie obowiązkowe)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2018

Św. Cecylia to jedna z najsławniejszych męczennic, znana dzisiaj przede wszystkim jako patronka śpiewu i muzyki kościelnej. W liturgii upamiętniana jest oddzielnym obchodem w randze wspomnienia obowiązkowego celebrowanym 22 listopada.

Nota biograficzna św. Cecylii nie zawiera zbyt licznych informacji. Nieznana jest ani data jej narodzin, ani męczeńskiej śmierci. W wielu miejscach historia jej życia przeplata się z legendą. Najstarszym dokumentem traktującym o św. Cecylii jest anonimowe dzieło Passio Sanctae Ceciliae pochodzące z V wieku. Zawarty w nim opis męczeństwa został zamieszczony także w Legenda aurea autorstwa Jakuba de Voragine pochodzącej z XIII wieku. W świetle tego opisu Cecylia była dobrze urodzoną Rzymianką i niezwykle piękną kobietą. W młodym wielu złożyła ślub czystości. Rodzice wydali ją jednak za mąż za poganina Waleriana. On uszanował jej ślub i sam także został chrześcijaninem. W czasie prześladowań Cecylia została skazana na śmierć. Najpierw zamknięto ją w łaźni, aby udusiła się parą. Ostatecznie została trzykrotnie ugodzona mieczem. Jej ciało zostało pochowane w gronie innych męczenników w katakumbach św. Kaliksta w Rzymie. Z kolei jej dom stał się kościołem, któremu nadano tytuł św. Cecylii.

Pierwszym miejscem kultu Świętej był jej grób w katakumbach św. Kaliksta, gdzie odnaleziono inskrypcje i ścienne malowidła. Z kolei kult liturgiczny potwierdza Sakramentarz leoniański (V w. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru