Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Księgi liturgiczne (1)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 06, czerwiec 2019

Kiedy myślimy o księgach używanych w liturgii, bez wątpienia od razu na myśl przychodzi nam Pismo Święte. Zauważmy więc, że w pierwszej kolejności nie wymienia się jakichś opracowań wykorzystywanych podczas celebracji, a naszą uwagę kierujemy na to, co jest najważniejsze – na Biblię – Księgę ksiąg. Tradycja żydowska była wielką inspiracją dla chrześcijaństwa. Tora – dla nas Pięcioksiąg – otaczana była w Izraelu wielkim szacunkiem. Dlatego wiele znaków czci wobec księgi zaczerpnięto właśnie z tej tradycji.

Szczególnymi księgami, które w kolejnych artykułach będziemy starali się zaprezentować, są lekcjonarz i ewangeliarz, mszał, graduał, antyfonarze, rytuały, ceremoniał i inne. Z jednej strony zawierają teksty biblijne, bo przecież jest to podstawa, a z drugiej są nimi inspirowane, jak chociażby księgi używane przy liturgii sakramentów. Współcześnie wiele ksiąg liturgicznych jest dziełami zebranymi. Wcześniej miały one swoje indywidualne odpowiedniki w zależności od pełnionej funkcji.

W pierwszych trzech wiekach, jak podaje Leksykon liturgii (B. Nadolski, Poznań 2006), raczej improwizowano modlitwy, bądź używano tych, które są w Biblii. Później zaczęto tworzyć teksty liturgiczne, które zbierano w księgach zwanych sakramentarzami. Od VII wieku rozpoczyna się czas intensywnego rozwoju ksiąg używanych podczas Mszy Świętej, sakramentów, liturgii godzin czy sakramentaliów. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru