Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jarosław Staszewski SChr
Dzieje narodu piszą święci

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 12, grudzień 2019

Minęło dwadzieścia lat od pamiętnej beatyfikacji stu ośmiu polskich męczenników okresu II wojny światowej dokonanej przez Świętego Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku, podczas siódmej pielgrzymki do Ojczyzny. Pamiętnej – ponieważ pierwszy raz w historii naszego narodu akt beatyfikacji objął jednorazowo tak wielką liczbę osób. Beatyfikacja sprzed dwudziestu lat miała jednak swoją poprzedniczkę. Dnia 18 listopada 1807 roku w Rzymie papież Pius VII wyniósł do chwały ołtarzy czterdziestu dziewięciu dominikanów zamordowanych przez Tatarów w 1260 roku w Sandomierzu. Tamto odległe wydarzenie pozostało w pamięci potomnych jako jeden z najbardziej krwawych, ale nie odosobnionych aktów nienawiści, dziejących się na polskich ziemiach w XIII wieku. Beatyfikacja sprzed dwudziestu lat złączyła ofiary wielu aktów nienawiści rozsianych po ziemiach polskich i dziejących się każdego mrocznego dnia okupacji. 

W tym roku Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek. Przedstawia on znany z uroczystości beatyfikacyjnych obraz pędzla prof. Stanisława Baja, przechowywany w bazylice w Licheniu, w tak zwanej Sali świadectw męczenników. 

Stu ośmiu błogosławionych męczenników, a wśród nich Franciszek Stryjas – ojciec rodziny, rolnik i gorliwy katecheta, skatowany na śmierć przez gestapo w Kaliszu za potajemne przygotowywanie dzieci do pierwszej Komunii Świętej; Marianna Biernacka – kochająca teściowa, która w zastępstwie swojej brzemiennej synowej Anny, skazanej przez gestapo na śmierć, została rozstrzelana. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru