Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Agnieszka Sierakowska
Weź nas ze sobą! W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 05, maj 2020

Tradycyjnie w maju, w wiosennym zachwycie nad pięknem stworzenia śpiewem Litanii loretańskiej wielbimy Boga za dar Najświętszej Maryi Panny. Ona jest Tą, której zacny tegoroczny Jubilat – Święty Jan Paweł II zawierzał całego siebie i wszystko swoje. Czy słusznie czynił?

Święty Jan Paweł II swoją spuścizną naukową oraz świadectwem życia daje twierdzącą odpowiedź. W liście Rosarium Virginis Mariae Papież chwali Maryję słowami Dantego: „Pani, tej jesteś mocy i szczodroty, / Że kto chcąc łaski, do Cię nie ucieka, / Taki bez skrzydeł waży się na loty” (Boska Komedia, Raj, XXXIII). A niezdecydowanych skłania ku Maryi słowami szerszego fragmentu Boskiej Komedii: „Dziewico […] / Ludzka natura w Tobie i przez Ciebie / Tak się podniosła, że z jej uszlachceniem / Nie wzgardził stać się jej Stwórca stworzeniem / […] jesteś łaski południowym słońcem, / Na ziemi żywą nadziei krynicą. / Niewiasto, Twoja tak wielka potęga,/Kto Cię nie błaga, a po łaskę sięga, / Bezskrzydłą żądzą ten w górę się wznosi./Dobroć Twa wspiera nie tylko, kto prosi, / Często przygiętych boleści ciężarem / Uprzedza prośbę dobrowolnym darem. / W Tobie się łączy, miłosierdzia Pani, / Pobożność, miłość, dobroć, szczodrobliwość” (jw.).

Papież-Polak, wierząc w ten ogrom zasług Maryi, ufnie zabiega o Jej pośrednictwo w każdej intencji swego serca. Przez 85 lat życia, a szczególnie przez lata kapłańskiej i papieskiej posługi, zanosi przez ręce i serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie sprawy Kościoła, narodów, państw, świata i każdego człowieka. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru