Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Wszyscy jesteśmy ludem kapłańskim

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07-08, lipiec-sierpień 2020

Już ponad pół roku prezentujemy na łamach naszego miesięcznika wykład sakramentologii ogólnej. Mam świadomość, że temat nie jest łatwy, ale postanowiliśmy się z nim zmierzyć i w najbardziej przystępny sposób przybliżyć naszym Czytelnikom tę tematykę. Nie jest rzeczą prostą przedstawić rzeczywistość niewidzialną, choć towarzyszą jej zewnętrzne znaki, widoczne dla oczu. Jak podpowiada ks. G. Iwiński (zob. „Słowo Boże a sakrament przed i po Vaticanum II”, s. 14-16), do zrozumienia rodzących się niejasności powinno prowadzić nas organizowane w wielu miejscach duszpasterstwo sakramentalne. Jego zadaniem jest zachęcenie do sięgania po słowo Boże, a w konsekwencji kształtowanie pełnego uczestnictwa w sakramentach, które są „wyrazem kultu Bożego” (por. ks. M. Zachara MIC, s. 2-4). Każdy sakrament jeszcze bardziej uczy nas kochać Boga i bliźnich. Stąd płynie ciągły impuls do uczestnictwa w Eucharystii, która jest Ucztą Miłości (por. ks. J. Królikowski, „Eucharystia i braterstwo”, s. 25-27) budującą wspólnotę. W tym wydarzeniu nie może nikogo z nas zabraknąć (ks. M. Przybylak, „Sakrament jako wydarzenie liturgiczne”, s. 20-21).

Jak pisze św. Paweł, „Chrystus jest obrazem Boga niewidzialnego”. Warto podążyć za tym tekstem i uczynić go nawet jedną z definicji sakramentu, określającą go jako obraz Boga niewidzialnego. Z pomocą przychodzi nam teologia chrześcijańskiego Wschodu, która w ikonostasie oddzielającym prezbiterium od ludu widzi tak naprawdę połączenie tych dwóch rzeczywistości (por. o. M. Blaza SJ, „Współzależność sakramentu, słowa Bożego i ikony”, s. 4-6). O wielkiej roli słów i znaków we wprowadzającym tekście do cyklu swoich artykułów mówi ks. A. Dudek („Słowa i znaki w sakramentach świętych”, s. 17-19). Przypomina w ten sposób o materii i formie sakramentów po to, żeby zobrazować rzeczywistość dokonującej się tajemnicy. Do naszych autorów ponownie dołączył ks. prof. A. Tronina, który przedstawi w swoim artykule biblijne podstawy kultu Matki Bożej Anielskiej (liturgiczne wspomnienie 2 sierpnia). Będzie to cykl kilku artykułów ukazujących się na łamach „Mszy Świętej”.

Drodzy Czytelnicy, zapraszam Was do lektury bieżącego numeru „Mszy Świętej”, tak bogatego w treści. Niech ten czas wakacji, mimo jakichkolwiek przeciwności, będzie przestrzenią do wypoczynku zarówno ciała, jak i ożywienia ducha.


Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru