Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Janusz Królikowski
Eucharystia i braterstwo

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07-08, lipiec-sierpień 2020

W Eucharystii, podobnie jak w każdym sakramencie, można wyróżnić trzy aspekty bądź też poziomy opisujące jej religijne znaczenie.

Pierwszy to aspekt symboliczny – wyraża go gest (znak) sakramentalny, który manifestuje się widzialnie i jest postrzegany zmysłowo. Jest to zewnętrzny wyraz i kształt sakramentu – jest nim obrzęd ze wszystkimi jego elementami, czyli celebracja, jak dzisiaj chętnie mówimy. W Eucharystii tym znakiem jest przede wszystkim ofiarowanie chleba i wina.

Drugi aspekt dotyczy „treści” celebracji – jest nią Jezus Chrystus. Liturgia chrześcijańska nie jest znakiem, który miałby na celu wywołać u jej uczestników jakieś reakcje psychologiczne; celem jej działania nie jest pobudzić człowieka do wyrażenia się, nawet jeśli chodziłoby o jakieś wyrażenie religijne. Ponad „chlebem” i „winem” włączonymi w obrzęd liturgiczny i za jego pośrednictwem kryje się Obecność. Znak, celebracja, gest spełniają rolę pośredniczącą w stosunku do rzeczywistości Ofiary Chrystusa. Nie tylko uczuciowo i intencjonalnie przypominane jest Ciało wydawane i Krew przelewana – w Eucharystii, na sposób sakramentalny, jest obecne „prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie” Ciało Chrystusa, który wydaje samego siebie, i Jego Krew, która jest przelewana za nas. W Eucharystii jest osobowo obecny sam Jezus Chrystus w akcie swojej najwyższej i ofiarnej miłości. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru