Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
Grodzieński „CARITAS” działa pomimo pandemii

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07-08, lipiec-sierpień 2020

Z ks. drem Romanem Raczko, diecezjalnym dyrektorem grodzieńskiego „CARITAS”, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Jak obecnie, w czasie pandemii, przedstawia się Wasza sytuacja?

Na Białorusi nie ma jeszcze żadnych ograniczeń związanych z epidemią. Także w naszych kościołach, gdzie montowane są obecnie kamery, aby można było w niedalekiej przyszłości oglądać nabożeństwa online.

Był komunikat naszych katolickich biskupów, w tym grodzieńskiego ordynariusza, iż święta wielkanocne obchodzić będziemy w trybie normalnym. Były więc i procesje, i błogosławienie pokarmów. Ludzi jednak było trochę mniej niż w roku ubiegłym. Nasz grodzieński CARITAS funkcjonuje nadal normalnie, także w nowej sytuacji epidemiologicznej. Informujemy wiernych, że trzeba uważać, wystrzegać się zagrożeń i dbać o higienę.

CARITAS Białoruś koordynuje pracę we wszystkich naszych diecezjalnych Caritasach, wspierając je w wykonywaniu ich zadań. CARITAS grodzieński prowadzi na terenie swojej diecezji różne projekty, w tym między innymi kuchnię dla biednych, pomoc mobilną (dostarczanie żywności i lekarstw osobom starszym, samotnym oraz niepełnosprawnym, którzy mieszkają w wioskach daleko od miasta). Prowadzimy punkt pomocy społecznej. Są to działania w trudnych sytuacjach życiowych, skierowane na ludzi niepełnosprawnych, osoby, które wyszły z więzienia czy rodziny wielodzietne. Pomagamy też rodzinom o niskich dochodach, zapewniając im pomoc w postaci niezbędnych rzeczy – takich jak na przykład żywność. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru