Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Tomasz Mikulak SChr, Poznań
W drodze do liturgii

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2021

Staję w pewnej bojaźni i z wielkim drżeniem, podejmując się tego niełatwego zadania, jakim jest zawiadywanie naszym biblijno-liturgicznym miesięcznikiem. Jest to konkretne wyzwanie, któremu, mam nadzieję, z Bożą i ludzką pomocą podołam…

Właśnie: konkretne wyzwanie… Jak je podjąć, czym się zająć? Takie pytania zrodziły się w pierwszej chwili. Można przecież kontynuować rozpoczętą w roku ubiegłym refleksję o sakramentach świętych, ale można również wziąć na warsztat coś całkiem nowego… Tą nowością zdaje się być odpowiedź na pytanie: czym jest liturgia? Liturgia – używamy bardzo często tego słowa, chcąc opisać to, w czym uczestniczymy, gdy jesteśmy w kościele. Jednak jego zakres znaczeniowy jest większy, toteż warto i trzeba zmierzyć się z tym zagadnieniem, które roboczo tytułujemy: „Fundamenty liturgii” bądź „Fundamenta liturgiae”. Podejmowane kwestie można nazwać także tytułem jednej z książek wybitnego polskiego liturgisty, niegdyś redaktora naczelnego naszego czasopisma, śp. ks. prof. Bogusława Nadolskiego SChr: „W drodze do liturgii”.

To jeden z tematów, który zamierzamy podjąć w naszym periodyku, drugi podpowiada apostolski list papieża Franciszka „Patris corde” z grudnia 2020 roku z okazji 150-lecia ogłoszenia Oblubieńca Maryi Patronem Kościoła. Papieski list jest okazją i zaproszeniem, aby pogłębić znajomość z ziemskim Opiekunem Pana naszego Jezusa Chrystusa. Chcemy we „Mszy Świętej” wyjść temu naprzeciw, zatem od tego numeru rozpoczynamy cykl „Ite ad Ioseph”. W bieżącym numerze podejmiemy rozważania na temat samego listu oraz przypomnimy postać Józefa Egipskiego, który jest typem Świętego Józefa. Zapraszamy do lektury i refleksji, bo gdy lepiej poznamy Świętego Józefa, z jeszcze większą ufnością będziemy wzywać Jego wstawiennictwa.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru