Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
O jubileuszu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 04, kwiecień 2020

Z ks. Leszkiem Kryżą SChr, Dyrektorem Zespołu, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

W styczniu ubiegłego roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie obchodził swoje 30-lecie…

Trzydzieści lat temu został podpisany dekret erygujący nasz Zespół. I aby zrozumieć jego fenomen, warto sięgnąć do kilku ważnych wydarzeń historycznych. Zaliczyć do nich można pierwszą wizytę w Polsce papieża Jana Pawła II i jego słynną wypowiedź w Warszawie na placu marszałka J. Piłsudskiego: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”.

Kolejnym ważnym wydarzeniem była wizyta Michaiła Gorbaczowa w Polsce (lipiec 1988) i w Watykanie (grudzień 1989), rozmowa z Janem Pawłem II oraz to, co się po niej zaczęło dziać, czyli pierestrojka i głasnost. Do tego ciągu ważnych wydarzeń należy też dopisać udział kard. Józefa Glempa w uroczystościach 1000-lecia chrztu Rusi w Moskwie w 1988 roku.

Konsekwencją tych wydarzeń był fakt, że Kościół katolicki za naszą wschodnią granicą zaczął się powoli odradzać, a reakcją Episkopatu Polski na tą sytuację było powołanie Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. To była konkretna odpowiedź na ówczesne znaki czasu oraz geniusz kard. Józefa Glempa. Od samego początku funkcję dyrektora biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski pełnili współbracia chrystusowcy! A byli to ks. Edward Michalski SChr, ks. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru