Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Tomasz Mikulak SChr, Poznań
I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję i Józefa...

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 05, maj 2021

Miesiąc maj charakteryzuje się bogactwem różnobarwnych kwiatów, które podziwiamy podczas spacerów w pogodne dni. W polskiej pobożności to miesiąc, w którym wysławiamy Maryję, Matkę Bożą, śpiewając Litanię loretańską ku Jej czci. Od wielu już lat w pierwszy dzień tego miesiąca oddajemy cześć Świętemu Józefowi Rzemieślnikowi, akcentując szczególną godność i znaczenie ludzkiej pracy. Przypomina o tym papież Franciszek w liście Patris Corde ogłaszającym przeżywany właśnie w Kościele Rok Świętego Józefa: „Święty Józef był cieślą, który uczciwie pracował, aby zapewnić utrzymanie swojej rodzinie. Od niego Jezus nauczył się wartości, godności i radości tego, co znaczy móc spożywać chleb, który jest owocem własnej pracy”. (PC 5) Zatem i my w majowym numerze chcemy poświęcić znów nieco więcej miejsca ziemskiemu Opiekunowi Pana Jezusa, umieszczając na okładce obraz ilustrujący cytowane słowa Papieża.

Dlatego piórem ks. Jana Miazka znajdziemy w nim omówienie tekstów liturgicznych na dzień wspomnienia Świętego Józefa Rzemieślnika. Natomiast ks. Marcin Wiśniewski w swoim artykule przedstawia Świętego Józefa jako sługę zbawienia oraz jego szczególne miejsce w historii zbawienia.

Nie ustajemy w drodze do liturgii: chcemy poznawać czym ona jest, jakie jest jej znaczenie i jak przebiegał jej rozwój, toteż ks. Maciej Zachara MIC kontynuuje ‘podróż’ przez dzieje liturgii i opisuje kształtowanie się poszczególnych obrządków liturgicznych.

Nasze zaznajamianie się z istotą liturgii uzupełniają artykuły dotyczące formacji wiernych, a zwłaszcza szeroko rozumianej służby liturgicznej, które są związane z tematyką i duszpasterskim hasłem bieżącego roku liturgicznego.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru