Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jarosław Tomasz Żurawski, Poznań
Świętowanie niedzieli

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 05, maj 2021

Zapisy Kodeksu z 1983 roku wskazują, że: „niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany” (KPK, kan. 1246). Świętowanie niedzieli wynika z faktu zmartwychwstania Chrystusa Pana. Od samego początku kształtowania się Kościoła tradycja apostolska wskazywała na ten właśnie dzień (Dz 20,7) jako czas zgromadzenia chrześcijan. Prawodawca podaje wiele form świętowania dnia Pańskiego: przez uczestnictwo we Mszy Świętej, odpoczynek fizyczny i duchowy, modlitwę we wspólnocie wierzących, w rodzinie czy indywidualne skupienie.

Wierny świecki nie słucha już Mszy Świętej, jak ujmował to Kodeks prawa kanonicznego z 1917 roku, ale jest jej uczestnikiem (KPK, kan. 898).

Niedzielę świętujemy jako dzień Pański. W tym dniu uczestniczymy w Eucharystii. Należy jeszcze zastanowić się, jaki to ma być udział? Podstawowym warunkiem uczestnictwa w Eucharystii jest fizyczna obecność podczas zgromadzenia liturgicznego. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru