Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jarosław Tomasz Żurawski, Poznań
Przyjmowanie Komunii Świętej

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 08, październik-listopad-grudzień 2021

Postulat unormowania kwestii przyjmowania Komunii Świętej pojawił się już podczas obrad Soboru Watykańskiego II. Zaznaczono, że należy umożliwić wiernym przyjmowanie Eucharystii podczas każdej Mszy Świętej. Dawna tradycja wskazywała, że Komunię Świętą można przyjmować jedynie raz w ciągu dnia. Instrukcja Kongregacji Sakramentów Świętych Immensae caritatis z dnia 29 stycznia 1973 roku zauważa, że na podstawie wiekowej tradycji Kościół przyjął normę kanoniczną, iż wierni mogą tylko raz dziennie przystępować do Komunii Świętej. Normy tej nie należy naruszać nawet ze względu na pobożność.
Czy jest tak do dziś? Kwestia ta została unormowana w jasny sposób. Jak najbardziej zaleca się, ażeby wierni przyjmowali Komunię Świętą podczas sprawowania Eucharystii. Proszącym jednak o nią dla słusznej racji poza Mszą Świętą, należy udzielić, zachowując obrzędy liturgiczne (KPK, kan. 918).
Z przepisu wynika, że Komunię Świętą można przyjąć w dwóch momentach czy sytuacjach: podczas Mszy Świętej lub podczas jakiegoś nabożeństwa czy innego obrzędu, który jest zgodny z przepisami liturgicznymi. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru