Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Tomasz Mikulak SChr, Poznań
Posłani w pokoju Chrystusa

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń - luty - marzec 2022

„Posłani w pokoju Chrystusa” – takie hasło towarzyszy nam w bieżącym roku liturgicznym, który rozpoczęliśmy przed miesiącem, w pierwszą niedzielę Adwentu. Publikacjami zamieszczanymi w naszym periodyku pragniemy zaangażować się w owo posłanie: pragniemy nieustannie wyjaśniać kwestie związane z szeroko rozumianą liturgią Kościoła oraz zachęcać do lektury i medytacji słowa Bożego.

Ostatni Sobór, jak przypomną w swoich artykułach ks. Maciej Zachara MIC i ks. Tomasz Bać, postawił sobie za zadanie taką odnowę liturgii, aby wierni w niej uczestniczyli w sposób pełny, świadomy i czynny. Jednocześnie z bieżącym numerem „otwieramy” nowy rozdział traktujący o Polskich Mistrzach Soboru, jak swój cykl określił sam Autor – ks. Paweł Bortkiewicz SChr, który postanowił przybliżyć wkład w dzieło soborowe dwóch polskich jego Ojców: kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły. Chodzi szczególnie o tego pierwszego, niedawno wyniesionego do chwały ołtarzy, gdyż to jemu Kościół w Polsce zawdzięcza takie wdrożenie Soboru, które pozwoliło wydobyć ze skarbca Tradycji Kościoła rzeczy nowe i stare i uczynić je doskonałym środkiem w pielgrzymce wiary Ludu Bożego w naszej ojczyźnie.

Rozszerzamy także biblijną część „Mszy Świętej”. Do materiałów podejmujących tematy związane z wprowadzeniem do lektury Pisma Świętego i zachęcającymi do wzięcia tej Księgi nad księgami do rąk pragniemy dołączyć teksty ks. Pawła Melczewskiego SChr, które mają stać się zaproszeniem do modlitwy Psalmami.

Mimo zakończonego już Roku Świętego Józefa nie zaprzestajemy poznawać i zaprzyjaźniać się z ziemskim Opiekunem Pana Jezusa. Trwa wciąż specjalny rok poświęcony rodzinie, niech zatem kolejne teksty o Świętym Józe􀏔ie pomagają pogłębiać z nim znajomość oraz nauczanie Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Tematykę rozpoczętego roku duszpasterskiego w oparciu o sekwencję „Lauda Sion” kontynuuje ks. Janusz Królikowski, a nasi stali Autorzy w swoich artykułach będą motywować do aktywnego i dojrzałego przeżywania swojej wiary.

Nie pozostaje więc nic innego, jak życzyć dobrej i owocnej lektury naszego czasopisma.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru