Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Tomasz Mikulak SChr, Poznań
Od Redaktora. Kościół to nie dom z kamieni i złota, tylko serc wspólnota...

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, lipiec - sierpień - wrzesień 2023

„Wierzę w Kościół Chrystusowy” – temat bieżącego roku duszpasterskiego próbujemy przybliżać w wielu aspektach. Sięgamy do kościelnego nauczania, do teologicznej spuścizny wielu pokoleń. W numerze poprzednim, który poświęciliśmy zmarłemu ostatniego dnia 2022 roku papieżowi Benedyktowi XVI, mogliśmy zapoznać się z jego wizją Kościoła, z jego eklezjologią. W bieżącym numerze (a ze względu na obszerność artykułów także i w następnym) pragniemy zaznajomić Drogich Czytelników z eklezjologiczną myślą Prymasa Polski czasu międzywojnia, założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda SDB (wszak w bieżącym roku przypada 75. rocznica jego śmierci). Chociaż swoje rozważania snuł on osiemdziesiąt, dziewięćdziesiąt lat temu, wciąż one zaskakują aktualnością, a przedstawia je nasz nowy Autor – ks. Paweł Jasina SChr.

Tematyka dotycząca Kościoła dominuje w tym numerze „Mszy Świętej”: przybliżamy więc kwestię związaną z katolickością, powszechnością Kościoła (tego dotyczy materiał pani Liliany Florek) oraz to, jak odnaleźć się w gąszczu dyskusji na temat jego synodalności. Tę sprawę na warsztat wziął ks. Paweł Bortkiewicz SChr, odwołując się do działalności papieży przełomu tysiącleci podczas trwania ostatniego Soboru. Nie można zapomnieć o roli Maryi w misterium Kościoła, którą kreśli rozdział VIII soborowej Konstytucji dogmatycznej o Kościele, dlatego piórem ks. Janusza Królikowskiego został przedstawiony maryjny charakter wspólnoty, do której należymy na mocy przyjętego sakramentu chrztu świętego. Całość uzupełniają refleksje ks. Dawida Stelmacha o parafii, czyli o rzeczywistości, której doświadczamy na co dzień, myśląc i mówiąc o Kościele.

Można by dalej szczegółowo opisywać zawartość kolejnych punktów spisu treści, wszystkich artykułów, ale ograniczymy się do zasygnalizowania, że nasi Autorzy w swoich tekstach przypominają, wyjaśniają i rozwijają niektóre elementy Magisterium Kościoła. Albowiem warto zgłębiać nauczanie Kościoła, pogłębiać znajomość misteriów, w których uczestniczymy, ponieważ pragniemy zbliżyć się i zjednoczyć z Chrystusem, który jest prawdziwą i jedyną drogą do pełni szczęścia i do prawdziwego życia.

Niech zatem lektura kolejnego numeru naszego czasopisma pomaga wzrastać w wierze i pozwala jej stawać się bardziej rozumną oraz dojrzałą.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru