Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 09, wrzesień 2017

Temat numeru:
Niedziela
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Żywa Korona Maryi
Tegoroczny wrzesień przynosi nam jeszcze jeden znaczący maryjny jubileusz. Dokładnie 8 dnia tego miesiąca przypada trzechsetna rocznica koronacji Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi. Było to wydarzenie wyjątkowe nie (...).
Czytaj więcej »
ks. Jan Sochoń
Homo festivus

Wszystko, co ludzkie, ma dziejowy charakter, zostało bowiem wpisane w czas i przestrzeń, w nurt regularnej zmiany. Chcąc zrozumieć jakikolwiek element ziemskiej kultury, należy pamiętać o tym zasadniczym fakcie. Święto jako wydarzenie religijno-społeczne (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Porosło
Anamneza liturgiczna cz. III. Co ma wspólnego Boże Narodzenie z Wielkanocą?

W drugim odcinku z trzyczęściowego cyklu poświęconego naturze liturgicznego wspomnienia – anamnezy powiedzieliśmy za Robertem Taftem, że liturgią Nowego Przymierza jest (...).
Czytaj więcej »

ks. Tomasz Bać
Niedziela. Wprowadzenie do cyklu

Kościół nigdy nie miał wątpliwości, że niedziela jest zupełnie inną rzeczywistością niż pozostałe sześć dni tygodnia. Uczestnictwo w zgromadzeniu eucharystycznym, powstrzymywanie się od pracy, świętowanie (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Czapla SAC
Poświęcenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. 71 lat Fatimy na polskiej ziemi

W sytuacji różnych trudności czy zagrożeń człowiek często sięga myślą wstecz, aby uczyć się od przodków mądrości. Historia jest bowiem wspaniałą nauczycielką. (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Apostolskie powołanie w życiu zakonnym

Życie zakonne, rozumiane także szerzej jako życie osób konsekrowanych, jest jedną z form realizowania chrześcijańskiego powołania. Jego niedościgłym wzorem zawsze pozostaje Jezus Chrystus, a w przypadku (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Antoniego Wierixa antwerpskie tajemnice różańcowe

Jego bracia – młodszy o rok Hieronim i trzy lata starszy Jan – wysłani przez rodziców, szukali go wszędzie. Na ulicach Antwerpii od tygodnia było bardzo niebezpiecznie. Najstarszej na (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
I tak padną mury!

„Chwalcie, narody, lud Jego: bo On odpłaci za krew swoich sług, odda zapłatę swym wrogom, oczyści kraj swego ludu. Poszedł więc Mojżesz z Jozuem, synem Nuna, i wypowiedział wszystkie słowa tej pieśni […]” (Pwt (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Procesje mszalne

Króluj nam, Chryste!

Temat procesji liturgicznych został wspominany w czerwcowym numerze „Mszy Świętej”. Dziś sięgamy do kwestii obejmujących procesje mszalne i eucharystyczne.

Przypominamy sobie wędrówkę (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Dary Ducha Świętego

W poprzednim roku duszpasterskim omawialiśmy siedem grzechów głównych. Postawa przejawiająca się w ich praktykowaniu skutkowała niezdolnością do słuchania Bożych rad, natchnień. Nie wspominając o ich realizowaniu. (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Narodzenie Najświętszej Maryi Panny (święto)

W ciągu roku liturgicznego tylko trzykrotnie wspominana jest w liturgii tajemnica narodzin. Na pierwszym miejscu należy wymienić przyjście na świat Pana Jezusa, które Kościół upamiętnia uroczystością (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
NIEDZIELA – DZIEŃ ODPOCZYNKU

Katecheza o świętowaniu niedzieli

dla młodzieży z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

Znowu zbyt szybko minęły wakacje. Nasze dzieci wróciły (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
O Polakach w Naddniestrzu

Z Markiem Pantułą z Przemyśla, honorowym członkiem Towarzystwa Polskiej Kultury „Jasna Góra” w Naddniestrzu, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Co łączy Cię z Naddniestrzem?

Jestem (...).
Czytaj więcej »