Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 11, listopad 2012

Temat numeru:
Nabożeństwa Eucharystyczne
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Drodzy Czytelnicy!
 Jakie życie, taka śmierć…Jest kilka tematów, które pragnę poruszyć w tym słowie otwierającym listopadowy numer „Mszy Świętej”.Zacznę od myśli, na którą wskazuje tytuł. Jesienny listopad (...).
Czytaj więcej »
ks. Antoni Żebrowski MSF
Apolstwo Dobrej Śmierci

 

WSPÓŁCZESNOŚĆ A ŚMIERĆ

Obecnie człowiek żyje ciągle w pośpiechu, dyspozycyjności, zatroskany o sprawy doczesne i nie myśli o śmierci. Co więcej – dzięki przeróżnym eksperymentom ma (...).
Czytaj więcej »

ks. Marian Cynka
Monstrancja i cyborium, naczynia święte związane z kultem Eucharystii

 

A proboszcz, cały w przezłocistej lamie,

Nad czołem zgiętym od świętego lęku

Dzierży monstrancję, na której się łamie

Sto strzał słonecznych, (...).
Czytaj więcej »

ks. Waldemar Matusiak SChr
Struktura Kościoła

 

W ostatnim tekście naszego cyklu o Kościele zajmiemy się zagadnieniem, które w świetle dotychczasowych rozważań, zatem z punktu widzenia teologii, zajmuje dość odległe miejsce, jednak w praktyce życia codziennego, (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Szczerozłote Serce Chrystusa Króla

 

Osiemdziesiąt lat temu, w ostatnią niedzielę października 1932 roku, kiedy – zgodnie z ówczesnym kalendarzem liturgicznym – obchodzono święto Chrystusa Króla, w Poznaniu został (...).
Czytaj więcej »

ks. Mariusz Białkowski
Mszalni muzycy - dyrygent

 

Kiedy w liturgii uczestniczą zespoły, na przykład chór, któremu dodatkowo akompaniują instrumentaliści, dla takiego wykonawstwa potrzebny jest dyrygent. Zatem w bieżącym odcinku naszych rozważań będzie (...).
Czytaj więcej »

ks. Robert Biel SChr
Desakralizacja sumienia

 

Wszystko co stworzył Bóg, było bardzo dobre. Cały kosmos, wszechświat, góry, morza i oceany, wszystko to pochodzi od Boga. Bóg stworzył również ludzi. Ważnym prezentem, który otrzymał (...).
Czytaj więcej »

ks. Mariusz Sokołowski SChr
Boży mundur

 

Witajcie! Tak sobie rozmyślam nad tym, co napisałem w tytule, czy koloratka, sutanna, czy też habit dodają odwagi? Ile razy tak jest, że siedząc gdzieś w autobusie lub w pociągu, brakuje nam odwagi, żeby uczynić znak krzyża (...).
Czytaj więcej »

dk. Krzysztof Porosło
Gloria i melchizedek, czyli rzecz o monstrancji

 

Przyzwyczajeni jesteśmy do złotego „słońca” skrywającego Hostię w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu lub procesji eucharystycznej, np. w Boże Ciało. Jednak nie zawsze w historii (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
Wierzę Bogu.

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

 

Współczesne czasy noszą znamiona zwątpienia i negacji, a zarazem są okresem licznych poszukiwań. Człowiek, jako istota religijna, jest ze swej natury ukierunkowany (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
By czuć się Polakiem. IV Zjazd Polonii

 

Odbył się w dniach 24-26 sierpnia br. w Warszawie i Pułtusku. Wzięło w nim udział około 250 delegatów reprezentujących m.in.: Kongres Polonii Amerykańskiej, Kongres Polonii Kanadyjskiej, Europejską (...).
Czytaj więcej »

Adam Matyszewski
Godzina Święta i Czterdzieści Świętych Godzin

 

Godzina Święta

Nabożeństwo Godziny Świętej jest jedną z praktyk religijnych ku czci Najświętszego Serca Jezusowego, związanych z objawieniami wizytki siostry Małgorzaty Marii Alacoque (...).
Czytaj więcej »