Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 10, październik 2011

Temat numeru:
Obrzędy Komunii Świętej c.d.
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Zwycięstwo Niepokalanej
W piątek, 22 października 1948 roku, w Warszawie odszedł z tego świata wielki Prymas Polski, kard. August Hlond, założyciel Towarzystwa Chrystusowego. Na łożu śmierci wypowiedział znamienne, wręcz prorocze słowa: „Zwycięstwo (...).
Czytaj więcej »
ks. Andrzej Orczykowski SChr
Rzeczypospolitej Polskiej bądź Królową i Panią! Kard. Augusta Hlonda akt oddania Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi

65 lat temu, w niedzielę, 8 września 1946 roku, na Jasnej Górze pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda z udziałem (...).
Czytaj więcej »

ks. Leszek Smoliński
Pragnienie serca. O Komunii duchowej

Co to jest Komunia duchowa i jej praktykowanie?
Duch Święty jest w człowieku sprawcą rozwoju duchowego i pobożnych pragnień. To On poucza, że współpraca z łaską Bożą wymaga pokory, cierpliwości (...).
Czytaj więcej »

ks. Mariusz Białkowski
Śpiewy komunijne i na uwielbienie

Liturgia eucharystyczna, a w niej obrzędy Komunii Świętej, zwane potocznie „Komunią”, stanowią obok liturgii słowa jeden z dwóch zasadniczych elementów Mszy Świętej, które istniały od (...).
Czytaj więcej »

ks. Stefan Szymik MSF
Brama niebios

Matka Bożego Syna cieszyła się pełnią jedności i komunii z Bogiem w sposób wyjątkowy. Maryja, jak uczy Kościół, nie znała skutków grzechu prarodziców i trwała w nieprzerwanej przyjaźni (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Głogów czyli wrażliwość na sacrum w przestrzeni miejskiej

O Głogowie mogę pisać w nieskończoność. Nie tylko dlatego, że to moje rodzinne miasto, ale przede wszystkim dlatego, że warto. Ufam, że jeszcze nie raz przemycę jakieś głogowskie (...).
Czytaj więcej »

Adam Matyszewski
Zawitaj Królowo...

Motyw Matki Bożej Królowej w polskiej pieśni religijnej pojawia się nader często. Chętnie odwołujemy się w naszej pobożności do Jasnogórskiej Królowej, Królowej Korony Polskiej, Królowej (...).
Czytaj więcej »

O Modlitwie różańcowej
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów: Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Zasady i wskazania (2002)

197. Różaniec lub Psałterz Maryi to jedna z najwspanialszych modlitw do Matki Pana. Dlatego „Namiestnicy Chrystusowi (...).
Czytaj więcej »

ks. Robert Biel SChr
Stado i ślepa kura...

Do pewnej zagrody rolnik przyniósł małe kurczątko, które znalazł przy drodze, wracając do domu. Pisklę rozwijało się z innymi kurczakami, jedząc i pijąc, jak inne zwierzęta. Po kilku miesiącach znaleziony (...).
Czytaj więcej »

ks. Mariusz Sokołowski SChr
Księga OCALENIA, czyli list od Pana Boga

Łukasz napisał na Forum Ministrantów i Lektorów:
Witam! Macie może jakieś ulubione fragmenty Pisma Świętego? Może jakieś do was szczególnie przemawiają? Ja (...).
Czytaj więcej »

kl. Krzysztof Porosło
Paliusz

Jedną z najbardziej niezwykłych szat liturgicznych jest paliusz. Niezwykłą, ponieważ jest on stosunkowo najmniej znany, nie każdy biskup może go nosić, a nade wszystko w tym znaku tkwi niesamowita głębia. Na jego symbolikę zwrócił (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
„ANIOŁOM SWOIM ROZKAŻĘ O TOBIE, ŻEBY CIĘ STRZEGLI” (ŁK 4,10). Katecheza dla młodzieży z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych o Aniołach.

W dzisiejszych czasach świat duchowy związany z przeżyciami religijnymi został zepchnięty na (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Dobrze być Polakiem na Węgrzech

Z ks. Leszkiem Kryżą SChr, proboszczem polskiej parafii personalnej w Budapeszcie (w latach 2003-2011), rozmawia Leszek Wątróbski.

Do Budapesztu przyjechał Ksiądz w lipcu 2003 r.
W polskiej (...).
Czytaj więcej »