Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 12, grudzień 2017

Temat numeru:
Świętowanie Narodzenia Pańskiego w liturgii
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Ero cras
Tytułowe „ero cras” – „jutro przybędę” sytuuje nas na styku dwóch grudniowych okresów liturgicznych: Adwentu i Narodzenia Pańskiego. Zapewne wielu czytelników wie, że jest to niezwykła odpowiedź (...).
Czytaj więcej »
ks. Krystian Piechaczek
„Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” Program Duszpasterski dla Kościoła w Polsce na lata 2017-2018

Wstęp

Z pierwszą niedzielą Adwentu 2017 roku wejdzie w życie nowy program duszpasterski (PD) dla Kościoła katolickiego w Polsce, który (...).
Czytaj więcej »

ks. Jan Miazek
Świętowanie Narodzenia Pańskiego w liturgii

Liturgia Narodzenia Pańskiego aż do powstania ksiąg liturgicznych pozostaje dla nas nieznana. Więcej wiemy o treści święta, bo zachowały się pisma i kazania ojców Kościoła. Św. Augustyn widział (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Kozioł SChr
Maranatha! ERO CRAS!

W liturgii drugiej części Adwentu spotykamy się z bardzo interesującymi i pięknymi utworami, które wyrażają wielką tęsknotę za Zbawicielem i opisują zranioną przez grzech kondycję natury ludzkiej. Tymi bogatymi na wielu (...).
Czytaj więcej »

ks. Janusz Królikowski
Logika Ducha Świętego

Słuchając Chrystusa, z łatwością odkrywamy, że Jego misja, Jego nauczanie i Jego dzieła zmierzają do wylania Ducha Świętego na wszystkich. Duch Święty stanie się Jego największym darem dla wierzących, a początkiem tego (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Nowenna pompejańska, perły i korale

Bartolo Longo właśnie skoczył trzydzieści lat. Nie chciał iść w ślady ojca i zostać lekarzem. Od dziecka kochał różaniec. Został nawet dominikańskim tercjarzem i przyjął zakonne imię Rosario. Znudzony (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Pieśń Kościoła

Przez kilka miesięcy odkrywaliśmy obrazy muzyczne zawarte w początkowych księgach Starego Testamentu. Dla nas, ludzi żyjących w dwudziestym pierwszym wieku i uczestniczących w różnych formach liturgicznych, jest to spojrzenie (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Zasady życia służby liturgicznej

Króluj nam, Chryste!

Przed kolejnym III rokiem formacji zachęca się, aby przeprowadzić rekolekcje. Oparte są one o zasady życia służby liturgicznej. Nie chodzi jedynie o ich przedstawienie, ale wypracowanie (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Dar rady

Zwykle szukamy porad u naszych znajomych czy przyjaciół; kogoś, kto jest dla nas autorytetem, komu wierzymy i ufamy, u kogoś, kto nie zdradzi naszych tajemnic, ale znając nas, w obiektywny sposób pokaże to, co robimy, wskaże ścieżki, (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny (uroczystość)

Kościół od początków wyrażał przekonanie, iż Maryja, od wieków wybrana na Matkę Syna Bożego, została zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Nie przypadkowo (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
WIGILIA JAKO INICJACJA ŚWIĘTOWANIA

Katecheza o wigilii Narodzenia Pańskiego dla młodzieży z klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

 

Okres Narodzenia Pańskiego jest (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski„Turgielanka” z Litwy w Szczecinie
„Turgielanka” z Litwy w Szczecinie

W końcu września 2017 roku w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie zorganizowany został koncert Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Turgielanka” z miejscowości Turgiele na Wileńszczyźnie (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Polskie dożynki w Solecznikach na Litwie

W dniu 17 września bieżącego roku w Solecznikach, przy granicy z Białorusią (południowo-wschodnia Litwa), odbyły się tradycyjne dożynki, które zgromadziły setki mieszkańców regionu, głównie (...).
Czytaj więcej »