Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 02, luty 2012

Temat numeru:
OBRZĘD ROZESŁANIA KOŃCZĄCY MSZĘ
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski
Deo Gratias
Powyższe słowa wypowiadam dziś w podwójnym znaczeniu. Po pierwsze, oddaję do rąk Czytelników numer poświęcony obrzędom rozesłania. „Idźcie w pokoju Chrystusa – Bogu niech będą dzięki” – jak wszyscy wiemy, (...).
Czytaj więcej »
ks. Jan Sochoń
Maryja niosąca Światło

    Przeżywając kończący się już liturgiczny czas Narodzenia Pańskiego, pozostajemy w otoczeniu wydarzeń, których bohaterami są Maryja, Jej opiekun Józef, jak też rodzice Jana, nazwanego Chrzcicielem, (...).
Czytaj więcej »

ks. Ireneusz Bakalarczyk
Idźcie w pokoju Chrystusa

Rozesłanie wiernych w liturgii rzymskiej od początku miało formę zwykłego obwieszczenia, że oto Eucharystia dobiegła końca i zgromadzenie liturgiczne zostaje rozwiązane. Za takim wyraźnym określeniem końca każdego (...).
Czytaj więcej »

Adam Matyszewski
Śpiew na zakończenie Mszy Świętej

Do istoty zgromadzenia liturgicznego należy jego początek i zakończenie, jego zawiązywanie się i rozwiązywanie. Wierni, zebrani na Eucharystii, zawsze byli witani, pozdrawiani i żegnani.
Na pożegnanie (...).
Czytaj więcej »

ks. Wojciech Przeczewski
Ite, missa est – koniec czy początek?

Właściwie z liturgicznego punktu widzenia można by odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Są to słowa diakona lub kapłana kończące celebrację Eucharystii.
Co oznacza w języku polskim zwrot: (...).
Czytaj więcej »

ks. Waldemar Matusiak SChr
Od Wcielenia ku Kościołowi

Królestwo Boże i Kościół – to dwa projekty, których pragnienie realizacji jest wyraźnie widoczne w nauczaniu Jezusa, z tym że kwestia Królestwa Bożego zajmuje w nim najwięcej (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
„Спас в силах”

Nieprzypadkowo użyłem języka rosyjskiego, aby zatytułować niniejszy tekst. Tak bowiem najczęściej określa się typ przedstawień Chrystusa, który zamierzam zaprezentować. W języku polskim będzie on brzmiał (...).
Czytaj więcej »

ks. Mariusz Białkowski
Mszalni muzycy – CELEBRANS

Celebrans jest najważniejszą osobą w sprawowaniu Mszy Świętej nie tylko dlatego, że bez niego nie ma liturgii, ale przede wszystkim dlatego, że sprawuje ją in persona Christi – w osobie Chrystusa (Konstytucja (...).
Czytaj więcej »

ks. Robert Biel SChr
Chciwość – korzeniem zła

Drogi Ministrancie i Lektorze!

Nie tak dawno spotkałem grupkę ministrantów, którzy bardzo sobie wzajemnie zazdrościli. Powodem takich dyferencji jest lęk przed utratą prestiżu i pozycji w grupie. (...).
Czytaj więcej »

ks. Mariusz Sokołowski SChr
Od komży do ornatu?

Witajcie!
Pytanie, które chcę zadać, należałoby chyba skierować do kapłanów, choć charakter tego forum przekonał mnie o tym, że warto je zadać wszystkim właśnie tutaj. Czy Waszym zdaniem doświadczenie (...).
Czytaj więcej »

kl. Krzysztof Porosło
Natura opowiadająca o Bogu i człowieku – liturgia i stworzenie

Katechizm Kościoła Katolickiego powie, że liturgia jest dziełem Trójcy Świętej. Ojciec jest tym, który przyjmuje uwielbienie składane przez Syna w Duchu Świętym. (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
POSŁANI, ABY NIEŚĆ POKÓJ CHRYSTUSA

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Na zakończenie każdej Eucharystii można doszukać się analogii do sceny wniebowstąpienia Pana Jezusa opisanej przez św. Mateusza w ostatnim rozdziale Ewangelii. (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
W Olewsku na Ukrainie uczą języka polskiego

Olewsk (ukr. Олевськ) – to niewielkie miasteczko w północnej Ukrainie, w obwodzie żytomierskim, nad rzeką Uborć, założone w XV wieku, liczące dziś około 11 tysięcy (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Pomerania Nostra dla polenmARkT

Ubiegłoroczną nagrodę „Pomerania Nostra” przyznano Polskim Dniom Kultury polenmARkT organizowanym od 1997 roku w niemieckim Geifswaldzie. Ich nazwę wymyślili Karin Ritthaler, Agata Wiśniewska-Schmidt i Mattes (...).
Czytaj więcej »